Shop Mobile More Submit  Join Login
Kafkaesk by celil Kafkaesk by celil
Ulus, Ankara...
:iconantiquelockwise:
AntiqueLockWise Featured By Owner Oct 23, 2012
bu kafkaesk, o kafkaesque mi bilemiyorum filhakika peru'lu yazar mario vargas llosa şöyle demiş:

"aklımıza ne zaman 'kafkaesque' sözcüğü gelse, iktidarın modern dünyada onca acı ve haksızlığa yol açmış baskı aygıtlarının (otoriter rejimler, tepeden inmeci partiler, hoşgörüsüz kiliselerve boğucu bürokratların) gözdağı altındaki savunmasız bireyler gibi duyumsarız kendimizi. almanca yazmış, hep tetikte yaşamış ve cehennem azapları çekmiş olan bu praglı yahudi'nin kısa öyküleri ve romanları olmasaydı, dört bir yanımızı saran yavuz devletler karşısında birbaşına bireyin kapıldığı umarsızlığı, ezilen ve ayrımcılığa uğrayan azınlıkların duyduğu yılgınlığı anlayamazdık."

peki ya "die verwandlung"?

“bir kimsenin bir süprüntü yığını ya da bir köpek gözüyle baktığı şey, bir başkası için bir işaret bir simge olabilir” der Kafka, Gustav Janouch ile yaptığı söyleşilerin birinde. simgesel olarak ailede karşılığını bulan, daha doğrusu “ailede” varlığını sürdürmek için karşılıklar yaratan düzenin nasıl yorumlandığını, yorumlanabileceğini işaret eder. nereden, hangi amaçla baktığımıza göre ilişkiler derinleşir ve başka anlamlara sevk olur.

peru'lu yazar mario vargas llosa, kendi yarasını 3 alarak kendince bir solüsyona gark olmuş olsa da, isyanım şudur ki: -samsa'nın da şifrelenmiş kafka olduğunu varsayarsak-, tavan arasındaki bavulda duran hayli müstehcen fotograflar, eserlerde hep bir aile, hep bir baba oğul, hep bir maskülen kahraman, simgeler ve imgeler üzeri bir dışavurumculuk... 1900'lerin başındaki "özgür irade" mevhumunun, 100 yıl sonrası sözlüklerde aynı karşılık ile yer alması, insan hakları ile ne denli örtüşmektedir?
Reply
:iconcelil:
celil Featured By Owner Oct 24, 2012
die verwandlung için de kapı önemli bir metafor. bazen açık bırakılan, unutulan ama bir türlü ötesine geçilemeyen şey.. aynı durum yasanın önünde'de vardır. bu sefer gerçekten öbür tarafa geçilemez. yıllarca önünde beklenen şey olur. benim içinse kafkaesk kapı, bu görüntüdeki gibi her biri yanyana ama her açışında başka bir aleme, başka bir hikayeye geçen kafka'nın ta kendisini katırlatıyor.

aşağıdaki arkadaş nasıl bir bağlantı kuruyorsunuz demiş ama derin bir bağlantı kurmadığım kesin.. oturup anlatmaya da mecalim yok.. :)

senin iletindeki son soruya gelirsek.. örtüşmeyecektir pek tabii ki. 100 yıl sonra insanlığın geldiği nokta şu.. cevabı almak için merkel'e kulak verelim isterseniz; "barış için daha çok silah satmalıyız" ?!?


no comment, no, woman no cry.. :)
Reply
:iconmoonstruck31:
moonstruck31 Featured By Owner Oct 23, 2012
Nice picture. Where do you see the connection to Kafka?
Reply
Add a Comment:
 
×Details

Submitted on
October 23, 2012
Image Size
323 KB
Resolution
800×600
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
300
Favourites
17 (who?)
Comments
3
×